KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Polecamy

Polecamy

Nabytki Książnicy Cieszyńskiej

31 grudzień 2055

Przystępujemy do publikowania list nabytków Książnicy Cieszyńskiej, zawierających nie tylko nowości wydawnicze, ale – w wielu przypadkach – książki, które opublikowane zostały przed laty, dopiero w ostatnim jednak czasie udało się je pozyskać do zbiorów Książnicy.

  czytaj dalej >>

Zdigitalizowane gazety i czasopisma cieszyńskie

30 czerwiec 2055

Czytelnicy Książnicy Cieszyńskiej zawsze chętnie korzystali z kolekcji dawnej cieszyńskiej prasy i czasopism. Od  2010 r. nie muszą już tego robić w czytelni, wystarczy że zasiądą przed ekranami domowych komputerów. Dzięki dotacjom zewnętrznym zdigitalizowano już wszystkie znajdujące się w zbiorach Książnicy gazety i czasopisma z terenu Śląska Cieszyńskiego wydane do 1939 r. Ponadto w ramach prac własnych Książnica ucyfrowieniu poddała kilka kluczowych gazet i periodyków ukazujących się na Śląsku Cieszyńskim w okresie powojennym. Zdigitalizowane czasopisma są dostępne dla wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, w której Książnica Cieszyńska dysponuje własnym profilem.

 

  czytaj dalej >>

"Głos Ludu" już dostępny w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej

4 styczeń 2019

Książnica Cieszyńska przystąpiła do digitalizacji zaolziańskiego „Głosu Ludu”. Jego cyfrowe kopie, które wyposażone zostały w warstwę OCR pozwalającą na przeszukiwanie treści, dostępne są w postaci plików PDF pod adresem: https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/350125#structure. Tymczasem w profilu Książnicy Cieszyńskiej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej znaleźć można numery gazety z lat 1945-1970, planowana jest jednak digitalizacja także kolejnych roczników.

  czytaj dalej >>

Książki pod specjalnym nadzorem

7 listopad 2015

Na stronie internetowej TVP obejrzeć można reportaż, który ekipa TVP Kraków nakręciła w październiku 2015 r. w Ksiąznicy Cieszyńskiej, realizując cykl programów pt. "Ksiązki pod specjalnym nadzorem"...

  czytaj dalej >>

W bibliotece J. I. Kraszewskiego

2 kwiecień 2014

Zasób wirtualnych wystaw Książnicy Cieszyńskiej wzbogacił sie ostatnio o elektroniczną wersję ekspozycji "W bibliotece J. I. Kraszewskiego" zorganizowanej w 2012 r. z okazji jubileuszu 200-lecia urodzin pisarza.

  czytaj dalej >>

"Głos Ziemi Cieszyńskiej" w ŚBC

13 luty 2012

Na podstawie licencji udzielonej przez „Prasę Beskidzką” Książnica Cieszyńska przystąpiła w lutym 2012 r. do publikowania w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej cyfrowych kopii „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”,

  czytaj dalej >>

Multimedialna prezentacja o historii Zaolzia

29 grudzień 2011

29 grudnia 2011 r. uruchomiona została multimedialna prezentacja poświęconą historii stosunków polsko-czeskich na Śląsku Cieszyńskim w XX w.

  czytaj dalej >>

Książnica Cieszyńska w Facebooku

31 sierpień 2011

Książnica Cieszyńska uruchomiła swoją stronę w portalu społecznościowym Facebook. W jej ramach publikowane będą wiadomości na temat wydarzeń organizowanych (lub współorganizowanych) przez Książnicę, informacje z życia biblioteki, wykaz nowości w zbiorach itp.

  czytaj dalej >>

Internetowy katalog cieszyńskich bibliotek zabytkowych dostępny

7 czerwiec 2011

Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych historycznymi księgozbiorami oddane zostało narzędzie, które w bezprecedensowy sposób ułatwia korzystanie z bogatych zbiorów cieszyńskich bibliotek zabytkowych. Za pośrednictwem udostępnionej właśnie „multiwyszukiwarki” możliwe stało się jednoczesne prowadzenie kwerend w katalogach pięciu instytucji: Książnicy Cieszyńskiej, Biblioteki im. B. R. Tschammera przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Cieszynie, Biblioteki OO. Bonifratrów i Biblioteki Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

  czytaj dalej >>

Podziemie antykomunistyczne na Śląsku Cieszyńskim 1945-1947

16 grudzień 2010

W Śląskiej Bibliotece Cyfrowej udostępnione zostało nagranie video wykładu dr. Dariusza Węgrzyna pt.: "Podziemie antykomunistyczne na Śląsku Cieszyńskim", wygłoszonego 25 czerwca 2010 r. w Książnicy Cieszyńskiej

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij