Wydarzenia

Ferie wśród starych książek 2019

12 luty 2019

Również w tym roku w czasie ferii zimowych Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś młodzież gimnazjalną i licealną, do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia, ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą w dniach 12-22  lutego 2019 r. w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie. Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatny.

  czytaj dalej >>

Wielka Encyklopedia Francuska - największe przedsięwzięcie literackie XVIII w. oraz summa wiedzy epoki Oświecenia

25 styczeń 2019

W piątek 25 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 w ramach spotkania inaugurującego tegoroczną edycję „Cymeliów i osobliwości” Książnica Cieszyńska zaprasza na prezentację Artura Lewandowskiego zatytułowaną „Wielka Encyklopedia Francuska – największe przedsięwzięcie literackie XVIII w. oraz summa wiedzy epoki Oświecenia”.

  czytaj dalej >>

Budowanie Niepodległej - VI sesja wykładowa Akademii Niepodległości

14 styczeń 2019

W poniedziałek 14 stycznia 2019 r. o godz. 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się pierwsza w tym roku sesja wykładowa organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości. Tym razem studenci Akademii wysłuchać będą mogli wykładów prof. dra hab. Janusza Odziemkowskiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) pt.: „Dziedzictwo zaborów i budowanie Niepodległej” oraz dra hab. Tomasza Panfila (IPN Lublin) pt. "»Wolność nie jest nam dana...«, czyli rozważania o Ojcach Niepodległej Rzeczypospolitej".

  czytaj dalej >>

Cieszyński "Sprawiedliwy wśród narodów świata"

28 grudzień 2018

W piątek 28 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”. Tym razem zostanie ono poświęcone jednemu z przedstawicieli rodu Michejdów - rodu zasłużonego nie tylko dla Śląska Cieszyńskiego.

  czytaj dalej >>

Kalendarze regionalne na rok 2019 - spotkanie promocyjne

14 grudzień 2018

W piątek 14 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone regionalnym kalendarzom na rok 2019. Zaprezentowanych zostanie łącznie dziewięć wydawnictw, o których mówić będą ich redaktorzy. Uczestnbicy spotkania będą mieli okazję nabyć te z omawianych tytułów, które już ukazały się drukiem.

  czytaj dalej >>